CHARAKTERYSTYKA KING CHARLES SPANIELA

King Charles Spaniel potrafi zaczarować każdego. Kto choć raz miał pieska tej rasy zazwyczaj pozostaje jej wierny już zawsze. To piękny mały pies do towarzystwa o słodkim spojrzeniu i równie słodkim charakterze. Kingi przez wiele stuleci mieszkały na dworach królewskich umilając czas władcom i damom. Miały wstęp nie tylko do komnat, ale również jako jedyne do wszystkich instytucji publicznych. Historia tej rasy miała olbrzymi wpływ na jej charakter. Kingi to pieski towarzyskie, radosne, ale jednocześnie pełne arystokratycznego wdzięku. Są uosobieniem łagodności i spokoju. Agresja jest całkowicie obca tej rasie. King może mieszkać zarówno na wsi, w dużym domu z ogrodem, jak i małym mieszkaniu w bloku. Łatwo dostosowuje się do wszystkich warunków. Najważniejsza dla Kinga jest miłość człowieka.

King Charles Spaniel jest psem bardzo inteligentnym. Cały czas bacznie obserwuje otoczenie. Uczy się szybko i w krótkim czasie. Pomimo małych rozmiarów w niektórych krajach można spotkać psy tej rasy startujące w agillity. Z małego szczeniaczka szybko zmienia się w czarującego dżentelmena lub damę. Cały czas jest wpatrzony w człowieka, a więc jego wychowanie nie sprawia problemów.

Kingi chętnie podróżują i również chętnie uczestniczą w wycieczkach i spacerach. W odróżnieniu od psów myśliwskich, od których pochodzi, King Charles ze względu na małe rozmiary nie jest jednak kompanem do wielokilometrowego biegu. Nie pogoni za królikiem i nie przyniesie zestrzelonego ptaka. Jest to mały, wyrafinowany piesek, z którym jest łatwo mieszkać, łatwo utrzymać i który jest doskonałym kompanem w życiu.

    King Charles ma zrównoważone usposobienie i dostosowuje się łatwo do życia w rodzinie. Czuje się dobrze z dziećmi i akceptuje nieznajomych. Jest również idealnym pieskiem dla osób starszych,  samotnych i niepełnosprawnych. Psy tej rasy są czyste i ciche, mają łagodny i chwytający za serce wygląd. Są eleganckimi, czarującymi, bardzo oddanymi i lojalnymi kompanami.  Mają bezinteresowny i nieegoistyczny charakter.

King Charles bardzo kochają ludzi i oddają im całe serce. Zdarza się czasami, iż preferują w domu jedną osobę, ale nawet wówczas okazują miłość innym domownikom. Kingi bardzo kochają swojego właściciela i potrzebują wychowania w miłości i spokoju. Są to pieski bardzo wrażliwe. Z pewnością więcej więc można zdziałać spokojem i konsekwencją niż krzykiem i złością. Są to pieski przymilne i czułe, które najchętniej spędzają czas na kolanach swojego właściciela.